Xiong vs. Lee III Live, this October 1st

ONE Championship is set to bring its second action-packed event to North American primetime audiences.

On Saturday, October 1 or Friday night, September 30 US time, the world’s largest martial arts organization will present ONE Fight Night 2: Xiong vs. Lee III, whose match card includes three world championship matches in three different disciplines.

In the main event, atomweight queen “Unstoppable” Angela Lee will move up a division to take on ONE Women’s Strawweight World Champion “The Panda” Xiong Jing Nan in an epic trilogy.

Previously, ONE Featherweight Kickboxing World Champion Superbon Singha Mawynn defended his gold belt against No. 5 challenger Tayfun Ozcan, and Mikey Musumeci will face longtime rival Cleber Sousa for the first ONE Flyweight Submission Grappling World title.

Find out how you can watch all this action live in prime time in the US

United States and Canada

The event starter card will stream live on Prime Video at 8 PM ET / 5 PM PT on Friday, September 30.

The main card will also continue on Prime Video at 10:00 p.m. ET / 7:00 p.m. PT.

* This event is included in your Amazon Prime membership: http://amazon.com/onechampionship.

Global Audience

The event, dubbed ONE Fight Night 2 for regions outside of North America, will be broadcast live in more than 150 countries, where fans can watch via TV, tablet, computer or mobile device. .

The full event stream will be available at watch.onefc.comstarting with a scratch card at 8:00 a.m. Singapore Standard Time (SGT) on Saturday, October 1.

Scratch cards will be available at Facebook page and Youtube channel Official Championship ONE at 8:00 a.m. SGT. To watch the main card in most regions, book a PPV for the event at watch.onefc.com, or check your local show listings below.

*Except USA, Canada, India, Japan, New Zealand, South Korea and Italy.

Indonesia

The initial card for this event will be streamed live on NETVERSE, Vidio.com, Kaskus TV, and MAXstream at 7:00 a.m. West Indonesia Time (WIB) on Saturday, October 1.

The main card will follow on NETVERSE, Vidio.com, Kaskus TV and MAXstream at 9:00 a.m. WIB.

Additionally, NET TV will air a delayed show on the same day at 10:30 p.m. WIB.

Australia

The scratch card for the event will be streamed live on watch.onefc.com, ONE’s Facebook page and YouTube channel at 10:00 a.m. Australian Eastern Standard Time (AEST), Saturday October 1st.

The main card will follow on watch.onefc.com at 12:00 AEST.

Britain

The event start card will be streamed live on watch.onefc.com, ONE’s Facebook page and YouTube channel at 1:00 a.m. British summer time (BST), Saturday 1 October.

The main card will continue on watch.onefc.com at 3:00 a.m. BST.

China

The starting map of the event will be broadcast live on iQiYi, Douyin and Kuaishou at 8:00 a.m. China Standard Time (CST), Saturday, October 1.

The main card will follow at iQiYi, Douyin, and Kuaishou, at 10:00 a.m. CST.

India

The event scratch card will air live on Disney+ Hotstar and Star Sports Select 1 at 5:30 p.m. India Standard Time (IST), Saturday 1 October.

The main card will follow on Disney+ Hotstar and Star Sports Select 1, 7:30 a.m. IST.

Italy

The start card for the event will be streamed live on Eleven Sports at 2:00 p.m. Central European Standard Time (CEST), Saturday 1 October.

The main card will continue on Eleven Sports at 4:00 a.m. CEST.

Japan

The starting card for the event will be broadcast live on Abema, at 9:00 a.m. Japan Standard Time (JST), Saturday, October 1.

The main card will follow in Abema at 11:00 JST.

South Korea

The starting map of the event will be broadcast live on Coupang Play at 9:00 a.m. Korea Standard Time (KST), Saturday, October 1.

The main card will follow at Coupang Play at 11 a.m. KST.

Malaysia

The start card for the event will be streamed live on watch.onefc.com, ONE’s Facebook page and YouTube channel at 8:00 a.m. Malaysia Time (MYT), Saturday, October 1.

The main card will continue on Astro SuperSport 2 at 10:00 MYT.

Middle East and North Africa (MENA)

The start card for the event will be broadcast live on beIN Sports at 3:00 p.m. Arabian Standard Time (AST), Saturday, October 1.

The main card will follow on beIN Sports at 5:00 a.m. AST.

New Zealand

The main card of the event will be broadcast live on Spark Sport at 2:00 p.m. New Zealand Standard Time (NZST), Saturday 1 October.

Philippines

The event start card will be streamed live on One Sports+ at 8:00 a.m. Philippine Standard Time (IPM), Saturday 1 October.

The main card will follow on One Sports+ at 10:00 a.m. PHT.

Additionally, One Sports will air a delayed show the same day at 10:30 p.m. PHT.

Russia

The start card for the event will be streamed live on watch.onefc.com, ONE’s Facebook page and YouTube channel at 3:00 p.m. Moscow Standard Time (MSK), Saturday October 1st.

The main map will continue in Match TV, Match Planeta and Match Boets! at 5:00 a.m. MSK.

Singapore

The event scratch card will be streamed live on meWATCH at 8:00 a.m. SGT, Saturday, October 1.

The main card will follow on meWATCH at 10:00 a.m. SGT.

Thailand

The start map of the event will be streamed live on AIS Play at 7:00 a.m. Indochina Time (ICT), Saturday 1 October.

The main card will follow in AIS Play at 9:00 am ICT.

Thairath TV32 will broadcast a delayed show on the same day, 22:30 ICT.

Vietnamese

The initial card for the event will be streamed live on watch.onefc.com, ONE’s Facebook page and YouTube channel at 7:00 a.m. ICT on Saturday, October 1.

The main card will continue on HTV The Thao at 9:00 a.m. ICT.

ONE Fight Night 2 Main Map

  • (c) Xiong Jing Nan vs. Angela Lee (ONE Women’s World Strawweight Championship)
  • (c) Superbon Singha Mawynn vs. Tayfun Ozcan (ONE World Featherweight Kickboxing Championship)
  • Mikey Musumeci vs. Cleber Sousa (ONE Flyweight Submission World Grappling Championship)
  • Fairtex buffer vs. Jihin Radzuan (MMA – atomic weight)
  • Martin Nguyen vs. Ilya Freymanov (MMA – featherweight)
  • Timofey Nastyukhin vs. Halil (MMA – lightweight)

ONE Fight Night 2 Scratch Card

  • Marat Grigorian vs. Jamal Yusupov (kickboxing – featherweight)
  • Anissa Meksen vs. Daokongfah Banchamek (Muay Thai – atomic weight)
  • Kim Jae Woong vs. Shamil Gasanov (MMA – featherweight)
  • Rade Opacic vs. Giannis Stoforidis (ONE Heavyweight Kickboxing World Grand Prix alternative)

Robert Butler

"Bacon aficionado. Hardcore twitter enthusiast. Hipster-friendly pop culture expert. Student. Certified beer buff."

Leave a Reply

Your email address will not be published.